Home Electronics Items Connectors(All Types) Amass AS150U Male Connector – AS150U-M.G.Y
Amass AS150U Female Connector – AS150U-F.G.Y
Back to products
SKYDROID H12 Inbuilt Display Remote Control with Camera for drone
Amass AS150U Male Connector – AS150U-M.G.Y
Specification :
Instantaneous Current: 140A
Rated Current: 75A
Contact resistance: ≤0.8mΩ
Rated voltage: DC 500V
Flame Retardant Rating: UL94 V0
16 in stock
Compare
Add to wishlist
Categories: Connectors(All Types), Drone Kits
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
 These are Original high-quality Amass AS150U Male connectors for power and signal, 6 pins, 2 pin 150A.
Suitable connectors for UAV or VTOL with motors and servos, batteries on the wings.
Features:
  1. Contact Material: Brass Gold-plated Copper
  2. Body Material: Nylon/PA
  3. Easy to use
  4. Quality product
Package Includes:
1 x Amass AS150U Male Connector – AS150U-M.G.Y
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Amass AS150U Male Connector – AS150U-M.G.Y” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Shipping & Delivery
delhivery
download (1)
download
download
Normal Shipping-
We will ship your order within the 1-2 business day of confirmation of order.
Remote Location-
In this case remote area we can ship your order using India Post.
So shop hassle freeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Related products
-52%
T- Plug Male & Female Connectors Deans Style For RC LiPo Battery ESC
Compare
Quick view
Add to wishlist
Add to cart
-19%Hot
RFD 900x Data Telemetry for long range
Quick view
Add to cart
-29%
MG90S Metal Geared Micro Servo Motor
-17%
XUAV Talon PNP EPO 1718mm Wingspan V-tail FPV Plane Aircraft
-10%
Foxeer Falkor 3 Micro 1200TVL 6ms Latency StarLight 0.0001Lux Global WDR FPV Camera
SaleHot
FrSky Taranis QX7 2.4GHz 16CH Transmitter
Rated 5.00 out of 5
-33%Sold out
Select options
EMAX ECO II Series 2207 Motor (1700KV/2400KV)
-45%Sold out